هولد کردن در ارز دیجیتال چیست؟ آشنایی اولیه با بازار کریپتوکارنسی

هولد کردن در لغت به معنای دست نگه داشتن است. استراتژی هولد کردن در ارز دیجیتال شامل نگه داشتن دارایی‌های قدرتمند در زمان نوسانات مختلف بازار است. به افرادی که از استراتژی هولدینگ در بازار رمز ارزها پیروی می‌کنند، هولدر گفته می‌شود.

منظور از هلدرها آن دسته از سرمایه گذارانی هستند که در هر بالا و پایین رفتنی در بازار ارز دیجیتال، اقدام به فروش دارایی‌های ارزشمند خود نمی‌کنند. از نکات مهم برای داشتن یک استراتژی هولد کردن در ارز دیجیتال، می‌توان به تشکیل یک سبد سرمایه گذاری قدرتمند برای نگه داشتن در بلند مدت اشاره کرد.

هولد کردن ارز دیحیتال چیست؟

استراتژی دست نگه داشتن (HOLD) چیزی است که هر سرمایه‌گذاری در صورت برنامه‌ریزی بلندمدت باید در نظر بگیرد. این استراتژی دارایی های شما را برای بلند مدت قفل می کند تا نتوانید آن را تا زمان مناسبش نقد کنید. افرادی که علاقه به خرید و نگهداری ارزهای دیجیتال دارند، معمولاً هولد کردن را به عنوان باور به آینده‌ی بسیار درخشان کاریپتوکرانسی می‌شناسند و معتقد هستند که رمز ارزها پایه‌ی تجارت جهانی در آینده هستند.

هولد کردن ارز دیحیتال چیست؟

پس از گذشت تقریباً 10 سال از پیدایش اصطلاح «HODL»، هنوز هم این یک رویکرد داغ برای سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال است. دست نگه داشتن در برابر فروش ارز دیجیتال در کوتاه مدت، یک استراتژی بلندمدت و معتبر است که می‌توان از آن برای کسب سودهای کلان استفاده کرد، همانطور که صدها نفر از هلدرهای موفق این موضوع را ثابت کرده‌اند.

در هولد کردن شما باید به یک استراتژی خاص متعهد شوید و برای چندین سال آینده به آن پایبند باشید، بنابراین چه در شرایط ریزش بازار یا افزایش آن، نباید دارایی خاص خود را به فروش رسانید. معمولا این استراتژی برای ارزهای دیجیتال قدرتمندی مانند بیت کوین استفاده می‌شود.

آشنایی کامل با مفهوم hodl وتفاوت با  hold

وبسایت بیت کوین تالک که یکی از قدیمی‌ترین بسترهای مجازی برای ارتباط کاربران حوزه ارز دیجیتال با یکدیگر است، افراد بسیاری را در کنار هم جمع می‌کند و اطلاعات مختلفی از بازار را در دسترس کاربران قرار می‌دهد. در سال ۲۰۱۳، یکی از کاربران این سایت با نام GameKyuubi، پستی با عنوان «I AM HODLING» منتشر کرد. این کاربر بعدها توضیح داد که اشتباه تایپی انجام داده و بعد از متوجه شدن آن را اصلاح نکرده است.

او به همه پیشنهاد داد که از وسوسه‌ی فروش بیت کوین های خودشان دوری کنند و آنها را نگه دارند؛ چرا که نگه داشتن بیت کوین برای زمان طولانی بسیار سودآور خواهد بود و با فروختن آنها چیزی نصیبشان نخواهد شد. در عرض یک ساعت، “HODL” تبدیل به یک میم شد. در ابتدا، میم‌های تولید شده به فیلم‌های جنگی حماسی 300 و Braveheart اشاره می‌کردند، اما اکنون میم‌های HODL بی‌شماری در سراسر اینترنت شناور هستند.

به هرحال در آن زمان، یعنی ژانویه ۲۰۱۳ قیمت بیت کوین حدود ۱۵ دلار بود و در ۱۱ ماه پس از آن (ابتدای ماه دسامبر همان سال)، قیمت بیت کوین به ۱۱۰۰ دلار رسید.

ای پلنت بروکرز | بروکر فارکس

به طور کلی نوسانات بلندمدت بیت کوین (BTC) از منطق حرکات کوتاه‌مدت آن تبعیت نمی‌کند. قیمت بیت کوین، گران‌ترین ارز دیجیتال از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳، حدود ۵۲۰۰۰ درصد رشد کرده است و پس از آن بیش از ۸۰ درصد ریزش کرد، البته بعد از این ریزش، قیمت بیت کوین ۱۷ برابر بیشتر از قیمت آن در سال ۲۰۱۱ بود.

به طور کلی هودلرها در زمان پیش‌بینی بازار و برنامه ریزی، نوسانات را نادیده می‌گیرند. آنها صرفا به نگه داشتن ارز دیجیتال می‌پردازند تا به آنها کمک ‌کند از دو اشتباه عظیم اجتناب کنند؛ اشتباهFOMO  (ترس از دست دادن فرصت) که منجر به خرید در قیمت بالا و FUD (ترس،عدم اطمینان و تردید) که منجر به فروش در قیمت پایین می‌شود.

جالب است بدانید که بعدها کاربران زیادی در بازار ارز دیجیتال، HODL   را مخفف عبارت Hold On for Dear Life به معنی برای زندگی عزیزتان نگه دارید به کار بردند. HODL  در اکوسیستم کریپتو برای اشاره به استراتژی نگهداری بیت کوین با عدم توجه به نوسانات مختلف قیمت استفاده می شود. استراتژی HODLing  معمولاً توسط حداکثرگرایان بیت‌کوین استفاده می‌شود.

فلسفه هودل کردن چیست؟

HODL به عنوان مخفف «برای زندگی عزیز نگه دارید» در میان علاقه مندان به ارزهای دیجیتال به یک شعار تبدیل شده است که نشان دهنده رویکرد بلندمدت سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال است. این رویکرد منعکس کننده منطق GameKyuubi در پست اصلی است که به معامله گران تازه کار نصیحت می‌کند به سادگی سکه خود را نگه دارند.

برای حداکثرگرایان ارزهای دیجیتال، HODL بیش از یک استراتژی برای مصون ماندن از FOMO (ترس از دست دادن)، FUD (ترس، عدم اطمینان و شک) و سایر احساسات کاهش دهنده سود است. HODLers های کریپتو برای درازمدت سرمایه گذاری می‌کنند زیرا معتقدند که ارزهای دیجیتال در نهایت جایگزین ارزهای فیات صادر شده توسط دولت به عنوان پایه تمام ساختارهای اقتصادی خواهند شد.

فلسفه هودل (HODL) چیست؟

بر اساس فلسفه هودل کردن، بهترین زمان برای HODL کردن  بیت کوین در اکنون، همیشه و برای همیشه است. یک باورمند واقعی بر این فلسفه همیشه به HODLing توکن های خود ادامه می دهد، حتی اگر بازارها سقوط کنند یا به شدت نوسان داشته باشند.

در حالی که HODLing به طور کلی با سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال مرتبط است، اما استراتژی سرمایه‌گذاری خرید و نگه‌داری بلند مدت صرفا به سرمایه‌گذاری در کریپتو محدود نمی‌شود.

بسیاری از سرمایه‌گذاران سهام، سرمایه‌گذاری‌های خود را برای دوره‌های زمانی طولانی «HOLD» می‌کنند، اگرچه قیمت سهام تقریباً همیشه کمتر از قیمت دارایی‌های کریپتو نوسان دارد. سرمایه‌گذاران در سهامی که خرید و نگهداری می‌کنند، می‌توانند از افزایش قیمت درازمدت بهره ببرند.

چگونه استراتژی هولد کردن در ارز دیجیتال انتخاب کنیم؟

هولد کردن در ارز دیجیتال به معنای ایمان آوردن به آینده دور این فناوری است. یکی از ایده هایی که بسیاری از افراد فعال در جامعه کریپتوکارسنی دارند این است که بیت کوین نباید یک ارز کاربردی در نظر گرفته شود، بلکه ارزش ذخیره سازی دارد و به طور کلی قیمت با وجود برخی سکسکه ها همچنان بالا می رود.

اگر همه چیز مطابق انتظارات علاقه مندان به این استراتژی پیش برود، مواقعی پیش خواهد آمد که هر بیت کوین ۱۰۰ هزار دلار یا بیشتر قیمت دارد. پس آن زمان، فرصت خوبی برای نقد کردن خواهد بود. اما بهتر است بدانید که برای هزاران نفر، این یک برنامه سرمایه گذاری معتبر نیست، بلکه راهی برای ابراز اعتقاد خود به آینده روشن سیستم مالی مدرن جهانی عاری از هرگونه نظارت و دولت های متمرکز است.

برای انجام استراتژی هولد کردن ارز دیجیتال تنها کافی است که بدون توجه به نوسانات کوتاه مدت بازار در برابر فروش دارایی خود مقاومت کنید. سرمایه گذاران در این استراتژی، سرمایه گذاری های کریپتو خود را برای دراز مدت حفظ می کنند.

سرمایه گذارانی که از این استراتژی به عنوان بخشی از برنامه ریزی مالی خود پیروی می کنند، به پتانسیل بلندمدت ارز دیجیتال متعهد می مانند. به طور کلی هولد کردن ارز دیجیتال به عنوان یک استراتژی، راه خوبی برای فرار از خطرات نوسان است. از اصلی‌ترین ویژگی های یک هولدر حرفه ای ارز دیجیتال موارد زیر هستند.

  • یکی از مهم ترین ویژگی‌های هودلرهای حرفه ای این است که سرمایه ای را وارد بازار می‌کنند که به آن نیاز ندارند و به طور کلی برای ورود به این استراتژی به فروش ماشین، خانه یا قرض و وام روی نمی‌آورند.
  • دیگر ویژگی یک هولدر در بازار کریپتوکارنسی این است که با توجه به بازه زمانی که برای آن پروژه یا ارزدیجیتال تعریف شده، همراه آن باشد، در هنگام نوسانات و اصلاح بازار دارایی را به فروش نرساند و تا رسیدن قیمت ارز دیجیتال به هدف مشخص شده، آن را نگه داری کند.
  • اگر فردی تصمیم گرفته باشد استراتژی هولد کردن در ارز دیجیتال را انتخاب کند، باید شناخت کافی از آن رمز ارز مدنظر داشته باشد، در زمان‌ها و مراحل بلند مدت آن را پایش و رصد کند و مطمئن شود اهدافی که برای آن پروژه پیش بینی شده است در حال محقق شدن هستند. به طور کلی می توان گفت آشنایی با تحلیل بنیادی برای افرادی که قصد هودل کردن در ارز دیجیتال و تشکیل یک پرتفوی قدرتمند را دارند بسیار حیاتی است.

چگونه یک سبد سرمایه گذاری ارز دیجیتال برای هودل کردن بسازیم؟

دنیای ارزهای دیجیتال، فرصت‌های سرمایه‌گذاری هیجان‌انگیزی را پیش روی ما قرار می‌دهد. اما چگونه می‌ توانیم در این بازار پرنوسان، به سود پایدار دست پیدا کنیم؟ هودل کردن (HODL) یا نگهداری بلندمدت ارزهای دیجیتال، یکی از استراتژی‌های محبوب سرمایه‌ گذاران باتجربه است. اما ساخت یک سبد سرمایه‌ گذاری مناسب برای هودل، نیازمند دانش و برنامه‌ ریزی دقیق است. در این راهنما، گام به گام با شما همراه می‌ شویم تا یک سبد سرمایه‌ گذاری ارز دیجیتال قدرتمند برای هودل کردن بسازید و از پتانسیل رشد این بازار بهره‌ مند شوید.

1. تعیین اهداف و میزان ریسک‌ پذیری

پیش از هر چیز، مشخص کنید چه هدفی از سرمایه‌ گذاری دارید و چقدر ریسک را می‌ توانید تحمل کنید. آیا به دنبال رشد سریع سرمایه هستید یا درآمد ثابت؟ پاسخ به این سوالات، انتخاب ارزهای دیجیتال مناسب را جهت می‌دهد.

2. تحقیق و تحلیل بازار

بازار ارزهای دیجیتال پویا و پرنوسان است. قبل از سرمایه‌ گذاری، حتماً تحقیقات جامعی انجام دهید. لطفا بررسی کنید که آیا پروژه دارای فناوری نوآورانه و تیم متخصصی است؟ آیا ارزدیجیتال کاربرد علمی دارد و مورد پذیرش جماعه است؟ روند قیمتی ارز در گذشته چگونه بوده است؟ پس از بررسی و جواب به این چند سوال، میتوانید تا 50 درصد راه را طی کنید.

3. تنوع در سرمایه گذاری

تنوع‌ بخشی، کلید کاهش ریسک است. سرمایه خود را در چند ارز دیجیتال مختلف سرمایه‌ گذاری کنید. برای مثال می توانید بخشی اعظم از سرمایه خود را در بیتکوین و اتریوم نگهداری کنید. بخشی از آنرا در ارزهای دیجیتال با کاربر خاص مثل حوزه DEFI و بخشی دیگر در ارزهای دیجیتال با پتانسیل رشد بالا مثل NOT COIN سرمایه گذاری کنید.

4. تخصیص سرمایه

مقدار سرمایه اختصاص داده شده به هر ارز دیجیتال باید با توجه به اهداف و ریسک‌ پذیری شما تعیین شود. به عنوان مثال، می‌ توانید درصد بیشتری از سرمایه را به ارزهای دیجیتال اصلی و درصد کمتری را به پروژه‌ های پرریسک اختصاص دهید.

5. مدیریت و نظارت مستمر

بازار ارزهای دیجیتال دائماً در حال تغییر است. سبد سرمایه‌ گذاری خود را به‌طور منظم بررسی کنید و در صورت نیاز، تغییرات لازم را اعمال کنید. اخبار و رویدادهای مرتبط با ارزهای دیجیتال را دنبال کنید تا از فرصت‌ های جدید آگاه شوید.

6. صبر و حفظ آرامش

هودل کردن نیازمند صبر و تحمل است. نوسانات بازار را طبیعی بدانید و از تصمیمات هیجانی پرهیز کنید. به استراتژی بلندمدت خود پایبند باشید و اجازه دهید زمان به نفع شما عمل کند.

آیا هودل کردن در ارز دیجیتال همیشه سودآور است؟

زمانی هودل کردن می تواند استراتژی مناسبی باشد که شما به آینده آن ارز دیجیتال اعتقاد راسخ داشته باشید. این اعتقاد باید بر پایه تحقیقات کامل و بررسی دقیق پروژه و تیم پشت آن ارز دیجیتال باشد. علاوه بر این، برای هودل کردن موفق، لازم است که شما با آگاهی کامل از ریسک‌ های احتمالی، وارد این مسیر شوید. نوسانات بازار و امکان کاهش ارزش ارز، از جمله ریسک‌ هایی هستند که باید به آن‌ ها توجه کنید.

نکته مهم دیگر این است که تنها با سرمایه‌ ای که نیازی به نقد کردن سریع آن ندارید، وارد بازار ارزهای دیجیتال شوید. هودل کردن ممکن است ماه‌ ها یا حتی سال‌ ها طول بکشد تا به سوددهی برسد، پس صبر و تحمل کلید موفقیت در این استراتژی است. در نهایت، اگر با وجود آگاهی از ریسک‌ ها، همچنان به آینده ارز دیجیتال مورد نظر خود امیدوارید و می‌ توانید صبر و تحمل لازم را داشته باشید، هودل کردن می‌تواند یک گزینه مناسب برای شما باشد.

نکات مهم برای هولدرهای ارز دیجیتال

ذهنیت هولد کردن در ارز دیجیتال همیشه بر ایده آینده بهتر متمرکز است. نادیده گرفتن اعداد قرمز رو به رشد و تمایل به انحلال دارایی ها قبل از اینکه خیلی دیر شود، دشوار است اما با این حال، کسانی که می توانند بر این میل برای ذخیره کردن کریپتوکارنسی خود غلبه کنند، در بلند مدت سود خوبی کسب می‌کنند.

نکات مهم برای هولدرهای ارز دیجیتال

البته، می‌توانیم این سود کلان را به لطف داشتن آینده نگری در نظر بگیریم، این واقعیت که بسیاری از هولدرها میلیونر هستند، دلیلی بر کارآمدی این استراتژی است. نکته قابل توجه اینجاست که برای رسیدن به سوددهی نیازی نیست حتما چندین دهه صبر کنید. حتی خریدارانی که قبل از افزایش قیمت‌ها در سال 2021 و پس از ژوئن 2022 وارد بازار شده‌اند، 10 تا 18 درصد افزایش قیمت را تجربه کرده‌اند.

بسیاری از کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که قیمت بیت کوین در چند سال آینده افزایش می‌یابد و قیمت آن به بالاترین حد خود خواهد رسید. مزایای دیگر هولد کردن عبارتند از استرس کمتر سرمایه‌گذاری، مدیریت ساده‌تر پورتفولیو، و انباشت ثروت پایدارتر با احتمال زیاد ثروتمند شدن در آینده.

هولد بهتر است یا ترید؟

همانطور که اشاره کردیم هودل کردن به معنای خرید و نگهداری رمزارزها برای مدت طولانی است. هودلرها معتقدند که ارزش بیتکوین و سایر ارزهای دیجیتال در بلندمدت افزایش خواهد یافت، بنابراین تمایلی به فروش دارایی‌ های خود در کوتاه‌مدت ندارند. این روش برای افرادی مناسب است که حداقل 5 سال به سرمایه ای که وارد می کنند، نیازی نداشته باشند. هولدرها نگرش بلندمدت به بازار دارند و به دنبال سودآوری در طول زمان هستند. این افراد ریسک‌ پذیری پایینی دارند و نوسانات کوتاه‌ مدت بازار آنها را آشفته نمی‌ کند. اگر وقت کافی برای مطالعه در مورد ترید و یادگیری بازارهای مالی ندارید، ورود به بازار ارز دیجیتال را به عنوان شغل دوم خود میدانید و به طور کلی در روز کمتر از یک ساعت برای بررسی و رصد بازار وقت میگذارید، هولد کردن برای شما بهترین گزینه است.
و اما ترید کردن به معنای خرید و فروش رمزارزها در کوتاه‌مدت با هدف کسب سود از نوسانات قیمت است. تریدرها از تحلیل تکنیکال و فاندامنتال برای پیش‌ بینی قیمت رمزارزها و انجام معاملات سودآور استفاده می‌کنند. این روش برای افرادی مناسب است که ریسک پذیری بالایی دارند و از سود گرفتن از نوسانات بازار لذت می برند. این افراد باید دانش و مهارت کافی برای ترید و معامله کردن در بازار را داشته باشند. کسانی که در مسیر تریدر شدن قرار می گیرند، باید ترید را به عنوان شغل اول خود در نظر بگیرند. یعنی در روز زمان کافی برای بررسی و رصد اتفاقات بازار و تحلیل چارت قیمتی را داشته باشند.

جمع بندی

هولد کردن (HODL) یک استراتژی سرمایه گذاری در ارز دیجیتال است که به معنای خرید و نگهداری ارزهای دیجیتال برای مدت طولانی، بدون توجه به نوسانات قیمتی کوتاه مدت، با انتظار کسب سود در آینده است.

هودلرها معتقدند که ارزش ارزهای دیجیتال در بلندمدت افزایش خواهد یافت. برخلاف ترید کردن، هولد کردن نیاز به بررسی مداوم بازار و تصمیم گیری سریع ندارد و استرس کمتری دارد. هودلرها فقط باید ارزهای دیجیتال خود را نگه دارند و نیازی به معاملات مکرر ندارند. تنها چالش هولدرها انتخاب ارزدیجیتال مناسب و با پتانسیل رشد بالا است. از طرفی دیگر اگر در آینده نزدیک به سرمایه خود نیاز دارید، به سراغ هولد کردن نروید. برخی از هولدرهای بلند مدتی، 12 کلمه کیف پول تراست ولت خود را در یک جای امن یادداشت می کنند و کیف پول تراست ولت را از روی تلفن هوشمند خود حذف می کنند.

بعد از گذشت سال‌ها، این افراد به سراغ کیف پول خود می‌آیند و از وضعیت دارایی‌ شان مطلع می‌شوند. ما چنین رویکردی را توصیه نمی‌کنیم. هولد کردن نیز مانند هر سرمایه‌گذاری دیگری نیازمند مسئولیت‌ پذیری است. لازم است به طور مرتب وضعیت بازار و ارزهای خود را رصد کنید تا از اتفاقاتی مشابه ارز دیجیتال لونا پیشگیری نمایید.

Post a comment

Your email address will not be published.